Temmuz
17

İsra ve Miraç

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ
 
سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلاً مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الأَقْصَى الَّذِي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ آيَاتِنَا إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ البَصِيرُ
 İsrâ Sûresi – 1.Ayet

       Aziz Mü’minler!
Önümüzdeki pazar gününü pazartesiye bağlayan gece Miraç Kandilini idrak edeceğiz. Hepimize hayırlı olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.
Miraç; insanlığın kurtuluşu için gönderilen Sevgili Peygamberimizin yaptığı, mukaddes ve manevi bir yolculuktur. Birçok ilahi sırrı, hikmet ve bereketi bünyesinde barındıran bu gece, İsrâ Suresi’nin ilk ayetinde şöyle ifade edilmektedir: “Kendisine ayetlerinden bir kısmını göstermek üzere kulu Muhammed’i bir gece Mescidi Haram’dan çevresini bereketlendirdiği Mescidi Aksa’ya götüren Allah’ın şanı ne yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.”(1)


      Son peygamber Hz. Muhammed (s.a.s.)’in isra ve miraç gecesinde karşılaştığı manzaralar, gördüğü ayetler ve kendisine karşı yapılan muamele, O’nun Allah katında ne büyük bir değere sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bu itibarla isra ve miraç olayı çok değişik boyutları olan ve peygamberler içinde sadece Hz. Muhammed (s.a.s.)’e verilen büyük ve özel bir mucizedir.

Değerli Kardeşlerim!
  Miraç hadisesi, Cenâb-ı Hakk’ın her şeye kadir olduğunun, sevdiği kulunu zor zamanında yalnız ve desteksiz bırakmayacağının en güzel göstergelerinden biridir. Rasulullah(as)’ın en sıkıntılı dönemi olan hüzün yılında Rabbimiz habibine böyle güzel bir ikramda bulunmuş ve O’nu teselli etmiştir.
       Rasulullah(as)’a bu güzel yolculuk esnasında amellerin en faziletlisi, Allah’a en sevimli olanı(2) ve gözümün nuru(3) dediği namaz ile Bakara Suresi’nin son iki ayeti hediye edilmiştir. Bu sebeple Miraç gecesi bize namazın mü’minin miracı(4) olduğunu bir kez daha vurgulayarak, her anımızı Rabbimizin huzurunda olmanın şuuruyla geçirmeyi hatırlatmalıdır.
       Miracın özünde her türlü kötülükten arınma, insanlığın yararına değerler üretme, fedakârlık, paylaşma, sorumluluk, zamanın önemini kavrama ve ilahi emirlere teslimiyet göstererek yüce mertebelere erişmek vardır.

Kıymetli Mü’minler!
        Miraç Gecesi, kendimizi yenileyerek Allah(cc)’ın rızasını kazanacak işler yapmamız, kulluk bilincine ulaşarak dua ve niyazda bulunmamız için bir vesiledir. Bunun için manevi duygularımızı canlandıran, iç dünyamızı değerlendirme imkânı sağlayan, sorumluluğumuzu hatırlatan bu geceyi iyi değerlendirelim. Miracın, ilahî yükselişin, gönül ve ruh temizliğinden geçtiğini unutmayalım.

Hutbemin sonunda kandilinizi kutluyor, miracın gerçekleştiği Mescid-i Aksa ve çevresinde meydana gelen üzücü olayların son bulmasını, bu kandilin İslam âleminin birlik ve beraberliğine, insanlığın barış, huzur ve hidayetine vesile olmasını, savaş ve şiddetin yerini huzur ve barışın almasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.

HAZIRLAYAN : Ayşe KOÇ
ÜNVANI            : Merkez Vaizesi

 Konya Müftülüğünün 17.07.2009 tarihli hutbesidir.

________________
1.İsra, 17/1
2.Ebu Davud, Salat, 9
3.Nesai, İşretu’n-Nisa,1
4.El-Alusi, 8/416

» Yorum Yapın

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemeleri. TrackBack URI

Yorum Yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Yazı Hakkında