Mart
3

Zararlı Alışkanlıklar ve Sigara

وَأَنفِقُواْ فِي سَبِيلِ اللّهِ وَلاَ تُلْقُواْ بِأَيْدِيكُمْ إِلَى

التَّهْلُكَةِ وَأَحْسِنُوَاْ إِنَّ اللّهَ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ

Bakara 2 / 195

Zararlı Alışkanlıklar ve Sigara

Aziz Mü’minler..!

Mensubu olmakla şeref duyduğumuz yüce dinimiz İslam, Dünya ve Ahiret mutluluğumuzu engelleyen, kişisel, ailevi ve toplumsal huzursuzluklara yol açan; Toplumu itikadi ve ahlaki yönden tahribata uğratan kötü ve zararlı alışkanlıkları yasaklayarak onlardan, titizlikle uzak durmamızı emretmiştir. Bunun yanında  dini, aklı, canı, nesli ve malı korumayı farz kılmış ve bu değerlere herhangi bir şekilde zarar verilmesini de şiddetle yasaklamıştır. Bilhassa gençliğimizi ve tüm insanlığı olumsuz yönde etkileyen ve ciddi manada tehdit eden, dinimizce de yasaklanmış olan kötü ve zararlı alışkanlıklar şunlardır; Alkol, esrar, eroin, uyuşturucu, sigara gibi insanın sağlığını ve akli melekesini bozan, sinir sistemini altüst eden içecekler;  Kumar, tavla, toto, loto, iddia, piyango, ganyan gibi bütün şans oyunları; Batıl inançlar, sapık ideolojiler ve zararlı akımlardır. Gerçek şu ki, zararlı alışkanlıklar; bazen taklit, bazen merak, bazen özenti, bazen kötü çevre ve bazen de kişilik zafiyeti sebebiyle oluşmaktadır.

Muhterem Müslümanlar!

Asrımızın en önemli sağlık sorunlarından biri haline gelen sigara, içinde bulunan zehirli maddeler nedeniyle bir çok hastalığa yol açmakta ve fiziksel olarak vücutta ağır tahribat yapmaktadır. Her nefes sigara yaklaşık 100.000 beyin hücresini öldürür. Sigaranın içindeki karbon monoksit kandaki oksijeni yok eder. Buna bağlı olarak zihinsel ve bedensel yorgunluk ortaya çıkar. Sigara içmeyen kişiler daha canlı ve enerjiktirler. Uyuşturucu ve sigara gibi maddeler az da olsa, kullanıldığı zaman bağımlılık yapmaktadır. Bu nedenle sigara içmeyi deneyen her 4 kişiden üçü sigara bağımlısı olmaktadır. Ne yazık ki, günümüzde alkol ve uyuşturucu madde kullanımı her geçen gün artmakta olup, uyuşturucu ve sigara kullananların yaşı 9-10 yaş seviyesine kadar inmiş bulunmaktadır. Resmî istatistiklere göre ülkemizde yüzlerce  kişi akciğer kanseri, gırtlak ve dudak kanseri, damar tıkanıklığı, nefes darlı­ğı vb. hastalıklara sigara sebebiyle yakalanmakta­dır.

Dünya genelinde, yılda yaklaşık dört milyon kişi, ülkemizde ise yılda yüz bin kişi, sigaraya bağ­lı sebeplerden dolayı hayatını kaybetmektedir. Si­gara, yol açtığı sağlık sorunlarından başka, ekono­mik kayıplara da neden olmaktadır. Bunun yanında sigara içmeyen fakat içilen ortamda bulunan pek çok kişi de sigaranın zararından etkilenmektedir.(1)

Muhterem Müslümanlar!

Cenab-ı Hak Kur’an-ı Keriminde “Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın.”(2) “Kendinizi öldürmeyin.”(3) Yiyin, için fakat israf etmeyin.(4) buyurmaktadır O halde sigaranın sağlığa zararlı olduğu ilmen ve tıbben tespit edilmiş bir gerçektir. Ayrıca servetin heba edilmesine neden olduğu içinde israftır. Tıp bilimcileri sigarının sağlığa zararlı olduğu hususunda ittifak halindedir.   Ayrıca devletimizin yasal olarak kapalı alanlarda sigara içilmesini yasaklaması, hastanelerde sigarayı bırakma polikliniklerinin açılması sigaranın ne derece sağlığımızı tehdit eden bir illet olduğunu ortaya koymaktadır.

O Halde Muhterem Müslümanlar;

Sağlığa zararlı olan ve israfa neden olan zararlı alışkanlıklardan ve sigaradan uzak duralım. Bedenimiz ve sağlığımız bize emanettir iyi koruyalım. Anne-baba olarak çocuklarımıza gelişme ve çevreden etkilenme dönemlerinde güzel örnek olalım. Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımızı kötü ve zararlı alışkanlıklar kazanmalarına sebep olabilecek kötü çevreden titizlikle koruyalım.

Ne Mutlu ; Sağlıklı ve sağlam bir vücuda sahip olanlara,

Müjdeler olsun; Haramlardan sakınan ve şüpheli olan şeylerden de uzak duranlara.

HAZIRLAYANIN ADI:

Ali YILDIRIMHamzapaşa Camii İmam-Hatibi – TRABZON

1- Sağlık Bakanlığı sigarayı bırak kazan, 2002 kampanyası bilgi notu (18.6.2002).

2-Bakara: 195

3-Nisa: 29

» Yorum Yapın

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemeleri. TrackBack URI

Yorum Yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Yazı Hakkında